Az élet első 1000 napja kiemelkedően nagy jelentőséggel bír nemcsak a gyermek-, hanem a felnőttkor egészségi állapotára vonatkozóan is. Rendkívül fontos, hogy ezt a kritikus időszakot a lehető legoptimálisabb módon biztosítsd gyermekednek. Hogyan készülj az első 1000 napra?
- A felkészülés már a terhesség előtt meg kell, hogy kezdődjön. A gondoskodó jövendő kismama feltölti szervezetét vitaminokkal, ásványi- és nyomelemekkel, igyekszik az ideális testsúly elérésére, egészségesen táplálkozik, sokat mozog, programozza a teherbe esést. Ezzel veszi kezdetét az első 1000 nap, melyből 300 nap az anyaméhben telik, ideális esetben ugyanebben a bőségben.
- A megszületés után döntő fontosságú az anyatejes táplálás. Lehetőség szerint féléves korig kizárólagosan, de ha lehet, és a baba fejlődése lehetővé teszi, akkor akár egy éves korig. Az anyatej utánozhatatlan összetételű és hatású folyadék, az immunrendszer érése, a kialakuló bélflóra, a később kialakuló betegségekkel szembeni csökkent fogékonyság szempontjából meghatározó jelentőségű. Ennek hiányában a gyűjtött női tej részesítendő előnyben.
- Kiemelt jelentősége van a D-vitamin pótlásának. Sajnos a mai hivatalos ajánlások köszönőviszonyban sincsenek a tényleges igényekkel, így az a rendkívül hatékony egészségvédő és betegségmegelőző hatás, ami a D-vitamin megfelelő adásával jár, csak nagyon kevesek számára adatik meg.
- A K2-vitamin szerepéről egyre több tudományos cikk számol be. Mivel az eddigi források kimerülőben vannak, ezért mesterséges pótlásáról nekünk kellene gondoskodni. Ennek hiányában nem megfelelő a csontfejlődés és már kisgyermekkortól elkezdődik az érelmeszesedés.
- Az anyatej kevés vasat tartalmaz. Fél éven túli kizárólagos szoptatás esetén szinte biztos, hogy vashiányos vérszegénység alakul ki. Ezt rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén kezelni kell. A vashiány negatívan érinti mind a testi, mind pedig a szellemi fejlődést.
- Az omega3 zsírsavak rendkívül fontos szerepet töltenek be a gyermekek agyi fejlődésében. Ez a születéssel nem ér véget, nagyjából két éves korig intenzíven zajlik. Ha ekkor hiányzik a létfontosságú omega3, az nagy mértékben visszaveti az idegpályák, az idegsejtek közötti kapcsolatok, hálózatok kialakulását. Minél több omega3 áll rendelkezésre, annál okosabb lesz a gyermek!
- A megfelelő nyomelem, mint pl. a szelén és cink, ásványi anyag, mint pl. a magnézium jelenléte nélkülözhetetlen az enzimrendszerek megfelelő működéséhez. Ezek nélkül az immunrendszer hatékony működése sem lehetséges. Ezekről is gondoskodnod kell.
- Az anyatejes táplálás után adandó szolidok minősége is meghatározó a későbbi egészség szempontjából. Hús, hal, máj, zöldség, gyümölcs, tojás okosan, néha rafináltan elkészítve egy gyermek minden igényét kielégíti. Kerüld a tejtermékeket, gabonákat, cukrot, magas szénhidráttartalmú élelmiszereket. Kerüld az étkezés jutalmazásra történő használatát, a nassolásra szoktatást.
Ha a fenti útmutató szerint jársz el, akkor nemcsak arról gondoskodsz, hogy gyermeked egészséges lesz, hanem arról is, hogy jó eséllyel fogják őt felnőttkorában is elkerülni a civilizációs betegségek.