A cukorbetegség megjelenésének öt meglepő módja
A 2. típusú (diabétesz) cukorbetegség döntően túlsúlyos vagy elhízott egyénekben alakul ki. Vezető tünetei a nehezen csillapítható szomjúság, a gyakori vizelés, az állandó fáradtság, zsibbadás a kezekben vagy lábakban. Kialakulásában a döntő szerep az inzulinrezisztenciáé. Ez sovány emberekben is kialakulhat, mert nekik is lehet kiterjedt, belső szerveiket körülvevő zsírszövet, ill. zsírmájuk. Ennek az oka a szénhidrátdús táplálkozás, ill. a magas gyulladásos faktorszint.
- Az inzulinrezisztens állapot egy ideig nem okoz tünetet, sőt a vércukorszint is normális marad, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint termel, hogy ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát. A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát (eleinte csak az inzulinrezisztencia további romlása miatt, később ezt tovább súlyosbítja a hasnyálmirigy kimerülése, vagyis az inzulintermelő-képesség csökkenése).
Ha tehát 2-es típusú cukorbetegséged van, akkor a szervezeted kevésbé érzékeny a cukor sejtekbe való bejutását szabályozó hormon, az inzulin iránt. A szervezet termel ugyan inzulint, de nem elegendőt ahhoz, hogy ez a normális vércukorszintet biztosítani tudja.
A korábban szinte csak idősekben megjelenő betegség már fiatal korban, akár ötévesen is elkezdődhet. A szokásos tüneteken túl, kevéssé ismert jelekkel is kezdődhet a cukorbetegség.
- Kellemetlen bőrelváltozások megjelenése
Sötét, bársonyos foltok a bőr ráncaiban, főként a nyakon, a könyökön, a csuklón korai figyelmeztető jelei lehetnek a magasabb vércukorszintnek. Ezt az acanthosis nigricansnak nevezett elváltozást genetikai vagy hormonális elváltozások is okozhatják ugyan, de a legfontosabb teendő a foltok észlelésekor a vércukorszint ellenőrzése. A magas inzulinszint támogatja a bőrsejtek növekedését, az itt felszaporodó festékes pigment, a melanin okozza a bőrelváltozást. A vércukorteszt megállapíthatja a már kifejlődött diabéteszt vagy a normálnál magasabb vércukorszintet, melyből kifejlődik a betegség.
A megoldás a fogyás, mely helyreállíthatja vércukorszintet, ezzel a bőrtünetek is eltűnhetnek. Ha nem, lézerrel vagy helyi hatású A-vitaminszármazékkal lehet kezelni őket.
- Látásjavulás a semmiből
Sajnos a hirtelen kialakult látásjavulás nem jó hír. Bizonyára hallottad már, hogy a homályos látás a diabétesz tünete lehet, de tény, hogy a látás nemcsak romolhat, hanem javulhat is cukorbetegségben. A magyarázat a jelenségre az, hogy az emelkedett vércukor hatására folyadékszaporulat keletkezik a szemben, megnő annak a mérete, ezáltal megváltozik a törőképessége és így a látás élessége. Ha kezelik a cukorbetegséget és csökken a vércukorszint, ismét szükség lehet a korábban már elhagyott szemüvegre.
- Nem csillapítható viszketés
Hülyeség viszketés miatt orvoshoz fordulni? Éppenséggel hogy nem! A cukorbetegség csökkenti a vér keringését, amely bőrszárazsághoz és viszketéshez vezethet. Leginkább a kezek, lábszárak és a lábak érintettek. Ha a testápolók rendszeres használata nem javít az állapoton, érdemes gondolni diabéteszre is.
- A hallása nem olyan, mint szokott lenni
Ha azt veszed észre, hogy a TV távkapcsolóján a hang magasabbra van állítva vagy nem tudsz részt venni egy beszélgetésen anélkül, hogy valamire vissza ne kérdezz, akkor időszerű egy vércukorteszt elvégeztetése. A hallásvesztés a diabétesz korai jele lehet, melynek az oka, hogy a magas vércukorszint károsítja az ereket és az idegeket a belső fülben.
- Úgy horkolsz, mint egy láncfűrész
A diabéteszes betegek felének alvás közben rendezetlen a légzése. Amennyiben hangos horkolást, ill. napközbeni álmosságot észlelsz, fontos a vércukorszint ellenőrzése. Egy friss vizsgálat szerint az obstruktív alvási apnoés, ill. alvászavaros betegek közel egynegyedében cukorbetegség alakult ki 5 és fél év alatt. Az ok még nem teljesen tisztázott. Feltételezhető, hogy az alvás közben rendezetlen légzésű betegek hajlamosak stresszhormon kibocsátásra alvás közben, ami emeli a vércukorszintjüket.
Mit tehetsz, ha kettes típusú diabéteszt diagnosztizáltak?
- Kezelteted magad a nyugati medicina szerint. Kapsz hozzá tanácsokat: fogyj le, ne egyél zsíros, nagy kalóriájú ételeket, válaszd a teljes kiőrlésű gabonaféléket, lehetőleg jó sok tejtermékkel. Egyél ötször naponta és sportolj. Mellette szedj gyógyszereket, ha nem elég, kapsz inzulint. Naponta többször bökve magad jobban be tudod állítani a vércukrod. Persze minimum 200 gr szénhidrátot el kell fogyasztanod…Nos ez kezelésnek is nagyon kevés, nemhogy gyógyításnak. Borítékolhatóak a szív- és érrendszeri szövődmények (stroke, infarctus, végtagi artériák elzáródása majd amputációja, látáscsökkenés akár vakságig, vesefunkciók beszűkülése művesekezelésig, daganatok megnövekedett valószínűsége, gombás bőrfertőzések, potenciazavarok, stb. Kb. ezt kapod ma diabéteszkezelés címen…
- Ebből nem kérsz és a sorsodat saját kezedbe véve meggyógyulsz, de legrosszabb esetben is sokat javul a szénhidrát anyagcseréd, csökkentve a fenti borzalmak kialakulásának valószínűségét. Ehhez a következőket kell tenned:
– Gyökeresen megváltoztatod a táplálkozásod. Elfelejted a szénhidrátokat, tejtermékeket, a növényi olajokat és a hüvelyeseket. Azaz áttérsz a paleolit táplálkozásra. Ennek következtében jelentősen csökken a gyulladás a szervezetedben, csökken az inzulinrezisztenciád, fogyni fogsz, csökkenő inzulinszint mellett is csökken (tartósan) a vércukrod. Ehhez komoly segítséget találsz webshopunkban, (www.etrendvilag.hu) ahol a hagyományos szénhidrátalapú táplálkozás helyettesítésére gazdag paleo kínálatot biztosítunk. Hogy milyen ételekkel csillapítsd éhségedet, paleolit receptklub oldalunkon kaphatsz segítséget.
– Szedj tartósan nagy dózisban D3- és K2-vitamint, magnéziummal, halolajjal, szelénnel és cinkkel. Ezek a vitaminok és táplálék-kiegészítők elengedhetetlen feltételei az anyagcsere folyamatok zavartalan működésének, a már kialakult érelmeszesedés visszafordításának. Csökkentik a gyulladást, szabályozzák az immunfolyamatokat, csökkentik a daganatok képződésének valószínűségét. Szabályozzák a hasnyálmirigy működését és így a vércukorszintet is. Nemcsak cukorbetegségben kellene szednünk, hanem már az anyatejes táplálás befejezése után…
– Mozogj hetente legalább három órát. Lehetőleg olyan tevékenységet válassz, mely emeli a pulzusszámot. Ez a legjobb gyulladáscsökkentő.